Dzień Środków Masowego Przekazu

24 stycznia obchodzony jest na świecie Dzień Środków Masowego Przekazu.

Z tej okazji w klasach 4-8 uczniowie mieli wykonać gazetki w swoich salach.

Chętni uczniowie z klas ósmych  przygotowali tez prezentacje dotyczące mass mediów.

3f2056f096c5

Po raz pierwszy to święto zaczęto obchodzić na polecenie Pawła VI w niedzielę 7 maja 1967 r.
Od tamtej pory święto to  nosi datę 24 stycznia, gdy Kościół katolicki wspomina  w tym dniu św. Franciszka Salezego, którego Pius XI ogłosił w 1923 patronem pisarzy katolickich i dziennikarzy.

   Niezwykle trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez tzw. mass mediów, czyli środków masowego przekazu. Zaliczamy do nich przede wszystkim prasę, radio, telewizję i Internet, ale w szerszym znaczeniu także popularne książki, filmy (kino) czy nagrania muzyczne. Ich decydującym wyróżnikiem jest bardzo duży zasięg oddziaływania. Przekazywane treści mają charakter publiczny i są masowo odbierane. Określenie „mass media” po raz pierwszy pojawiło się w Stanach Zjednoczonych w latach 40-tych XX w. i oznaczało zarówno masowość produkcji i odbioru przekazu jak i prostotę, schematyczność i łatwą dostępność przekazywanych treści.

Potęga środków masowego przekazu jest tak wielka, że wpływa nie tylko na to jak ludzie myślą, ale także o czym myślą. Dla wielu rzeczywistością jest to, co środki przekazu uznają za rzeczywiste.  Środki masowego przekazu nazywane "czwartą władzą", we współczesnej rzeczywistości są pierwszą władzą. Są one nie tylko narzędziem informacji, ale przede wszystkim narzędziem kreowania rzeczywistości .  Mogą być dobrodziejstwem,  mogą jednak propagować przemoc, pornografię, kłamstwo.

Mimo wielu wad środki masowego przekazu są dla nas bardzo ważne.
Prasa, telewizja, Internet są ogromnym źródłem wiedzy. Filmy dokumentalne czy przyrodnicze w telewizji potrafią bardziej niż książki zainteresować dzisiejszą młodzież. Zdecydowanie wybierzemy Animal Planet od podręcznika do biologii, czy Discovery od książki do fizyki. Z takich programów zapamiętamy dużo więcej. Źródłem wiedzy jest też Internet.
    Setki lat temu wieści rozchodziły się jedynie pocztą pantoflową. Później powstała poczta, ale i to nie dawało nam takiej szybkości, jaką mamy dzięki poczcie elektronicznej. Dzięki telefonom możemy rozmawiać z osobą z drugiego końca świata, a dzięki telewizji wieści dochodzą do nas w godzinę po zdarzeniu.

W całym problemie związanym z mediami chodzi o to, aby umiejętnie i bezpiecznie z nich korzystać.

A teraz szczypta historii.

Początki prasy sięgają I wieku p. n. e. („Acta Diurna”  to tytuł pierwszej starożytnej gazety) Pierwsza drukowana gazeta ukazała się ok. roku 700 w Pekinie. Ponownie prasę zaczęto wydawać w XVI/XVII w. Pomysł ten szybko przyjął się w całej Europie. Pierwszą gazetą wydawaną w języku polskim były Nowinki z Konstantynopola, a pierwszą polską gazetą był Merkuryjusz Polski Ordynaryjny, drukowany w 1661 w liczbie 41 wydań w Krakowie, a później  w Warszawie..

Pierwsze regularne programy radiowe nadane zostały w 1920 roku. Kroniki filmowe wyświetlano od 1927. Telewizja w Polsce powstała w 1937 roku, ale prawdziwą popularność zyskała po II wojnie światowej. W 1971 roku pojawiła się kolorowa telewizja.

U schyłku XX wieku pojawił się nowy środek przekazu –internet. Jest to medium szczególne, gdyż autorami informacji są często sami użytkownicy. Internet rozwija się tak dynamicznie, że niektórzy twierdzą nawet, iż już niedługo gazety i książki będą się ukazywały tylko w sieci

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez uczniów klas ósmych.