Warsztaty „Odkryj, doświadcz, inspiruj innych. Czyli od nauczyciela, który działa – do ucznia, który odkrywa”

W dniach 19–21 września br. Pani Helena Skiba – nauczycielka biologii i Pani Anna Maruszak -
nauczycielka biologii i geografii - uczestniczyły w warsztatach dla nauczycieli przedmiotów
przyrodniczych pod hasłem „Odkryj, doświadcz, inspiruj innych. Czyli od nauczyciela, który działa
– do ucznia, który odkrywa”. Wydarzenie odbyło się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i
stanowiło część przygotowań do wprowadzenia nowego przedmiotu – przyrody. Uczestnicy
warsztatów mieli okazję wziąć udział w ciekawych zajęciach terenowych i warsztatowych,
prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin nauk przyrodniczych. Trzy dni wypełnione
były inspirującą wymianą doświadczeń, eksperymentami i pomysłami na angażujące lekcje.

"Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa
Edukacji Narodowej: Zadanie pn. „Odkryj, doświadcz, inspiruj innych.
Czyli od nauczyciela, który działa – do ucznia.” jest finansowane ze
środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach programu pn. „Odkrywcy”,
ustanowionego przez Ministra Edukacji komunikatem z dnia 31 marca 2025
roku, na podstawie umowy MEN/2025/DK/636."
@Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli przedmiotów Przyrodniczych
@Ministerstwo Edukacji Narodowej

Zamień granie na programowanie

Zamień granie na programowanie

Spotkanie z policjantem

W dniu 17 września,  naszą szkołę odwiedził sierżant sztabowy Łukasz Kęsik z Komisariatu Policji w Kurowie. Funkcjonariusz, który na co dzień czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców, przeprowadził dla uczniów klas I–VIII prelekcję poświęconą problematyce przemocy psychicznej, hejtu, cyberprzemocy oraz ich konsekwencjom. Spotkanie miało charakter profilaktyczny i edukacyjny. Uczniowie dowiedzieli się, jakie formy może przybierać przemoc, jak rozpoznawać zagrożenia w internecie , a także w jaki sposób reagować i gdzie szukać pomocy. Spotkanie było dla uczniów nie tylko interesującą lekcją profilaktyki, ale również okazją do zadawania pytań i dyskusji na temat bezpieczeństwa. Dzięki praktycznym przykładom oraz otwartej rozmowie młodzież mogła lepiej zrozumieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą hejt oraz  niewłaściwe korzystanie z sieci.

W imieniu całej społeczności szkolnej składamy serdeczne podziękowania sierżantowi sztabowemu Łukaszowi Kęsikowi za poświęcony czas, przekazaną wiedzę oraz zaangażowanie w kształtowanie właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży.

Projekt bez nazwy

Narodowe Czytanie 2025

W piątek 5 września nasza szkoła po raz kolejny  wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej w 2012 roku przez Parę Prezydencką.
Co roku , na początku września cała Polska łączy się w tym wyjątkowym dniu, wspólnie odkrywając piękno arcydzieł naszej literatury narodowej. W tym roku mieliśmy zaszczyt obcować z twórczością Jana Kochanowskiego- poety z Czarnolasu ,ojca polskiej poezji renesansowej. Uczniowie, Pan Dyrektor oraz nauczyciele zaprezentowali wybrane fraszki, pieśni i treny, przybliżając publiczności bogactwo dorobku poety.
Wydarzeniu towarzyszyły również nowoczesne rozwiązania multimedialne – dzięki specjalnym kodom QR uczestnicy mogli udać się w wirtualny spacer po Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Przygotowane materiały pozwalały dodatkowo rozwiązywać quizy, krzyżówki, escape roomy oraz odsłuchać nagrań utworów poety. Tegoroczne Narodowe Czytanie było nie tylko okazją do wspólnego czytania  , ale również dowodem na to, że literatura łączy pokolenia i inspiruje do odkrywania bogactwa języka polskiego.
 
 
Narodowe Czytanie1
 
 

EDUKACJA ZDROWOTNA

W tym roku szkolnym 2025/2026 wprowadzony zostaje nowy przedmiot – Edukacja Zdrowotna. Celem tego przedmiotu jest dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne uczniów. W czasie realizacji programu będą poruszane między innymi następujące zagadnienia:

- zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne,

- zasady prawidłowego odżywiania,

- wartości i postawy,

- znaczenie aktywności fizycznej,

- Internet i profilaktyka uzależnień,

- radzenia sobie ze stresem i emocjami.

EDUKACJA ZDROWOTNA

EDU ZDR 2

PLAN PRZYWOZÓW DZIECI DO PRZEDSZKOLA I SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BARANOWIE w roku szkolnym 2025 / 2026.

AUTOBUS I

……………………..

AUTOBUS II

………………………….

AUTOBUS III

……………………………….

Godz. 7.00 – 7.50

           

Baranów

Łysa Góra

Śniadówka

Niwa

Czołna

Czołna Mucha

Baranów

Godz. 7.00 – 7.40

           

Baranów

Składów

Zagóźdź

Dębczyna

Baranów

Godz. 7.00 – 7.50

 

Baranów

Łukawka

Karczunek

Huta

Kozioł

Baranów

Godz. 7.55 – 8.10

           

Baranów

Wola Czołnowska DPS

Wola Czołnowska Stara               Wieś

Godz. 7.45 – 8.05

           

Baranów

Gródek

Łukawica

Gródek

Baranów

Godz. 7.55 – 8.05

           

Baranów

Pogonów

Motoga

Baranów

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

Witaj Szkoło!

            Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Baranowie informuje, że rozpoczęcie roku szkolnego w dniu 1 września 2025r. będzie poprzedzone msza świętą w kościele parafialnym w Baranowie o godzinie 830.

                Po mszy odbędzie się zebranie na sali gimnastycznej a następnie spotkania w klasach z wychowawcami.

            Odwóz w tym dniu zaplanowany jest na godzinę 1030

Dyrektor ZSP w Baranowie

Piotr Wiącek

KARTA ZAPISU DZIECKA NA OBIADY W STOŁÓWCE SZKOLNEJ ROK SZKOLNY 2025/2026

KARTA ZAPISU DZIECKA NA OBIADY W STOŁÓWCE SZKOLNEJ ROK SZKOLNY 2025/2026